Namasmarana

Namasmarana [z sanskrytu : Nama – imię ; smarana – pamiętanie]

 

Smarana jest pamiętaniem o Panu przez cały czas. Jest to nieprzerwana pamięć o Imieniu i Formie Pana. Umysł nie myśli o żadnym obiekcie ze świata, lecz jest zawsze pogrążony w myśleniu o chwałach i o samym Panu. Umysł medytuje o tym co jest słyszane o chwałach Boga i Jego czynach, Imieniu, zapomina nawet o ciału i czerpie zadowolenie z pamiętania o Bogu. Nawet Japa [powtarzanie] jest tylko pamiętaniem o Bogu i podchodzi pod tą kategorie Bhakti Jogi. Pamiętanie zawiera również słuchanie historii o Bogu, rozmawianie o Bogu, nauczanie innych o Bogu, medytowanie o Bożych atrybutach itd. Pamiętanie nie ma określonej pory czasu. Bóg musi być pamiętany o każdej porze bez przerwy, tak długo jak człowiek jest świadomy. Od momentu kiedy budzi się rano ze snu, do momentu kiedy jest opanowywany całkowicie przez sen w nocy, człowiek ma pamiętać o Bogu. Nie ma on żadnego innego obowiązku na tym świecie poza pamiętaniem o Bogu. Samo pamiętanie o Bogu może zniszczyć wszystkie światowe samskary [impresje umysłu]. Samo pamiętanie o Bogu może odwrócić umysł z dala od obiektów zmysłów. Generalnie umysł wybiega na zewnątrz. Lecz pamiętanie o Bogu skierowuje go do wewnątrz i nie pozwala my wybiegać ku poszczególnym obiektom. Smarana jest płynięciem pod prąd w rzece Mayi.
Smarana prowadzi do wyjątkowej medytacji o Bogu.

Towarzystwo prawdziwych wielbicieli jest kolejną pomocą w pamiętaniu o Bogu. Służba wielkim duszom jest kolejną koniecznością. Umysł nie może nie pamiętać o boskich sprawach kiedy jest w towarzystwie boskich ludzi. Tak więc człowiek powinien żyć obok świętego lub wielkiego Bhakty. Nie powinien on być poruszany przez krytykę i naigrywanie się ludzi ze świata. Powinien on polegać na Bogu i spać spokojnie wierząc iż Bóg pomoże mu we wszystkich jego kłopotach i da mu Ostateczne Wyzwolenie.

Nieprzerwane pamiętanie o Bogu jest owocem prawie każdej innej metody praktyki w duchowej sadhanie. Jest to najbardziej skuteczna metoda.

Sknera nie zapomina o swoim majątku nawet kiedy jest zaangażowany w inne obowiązki. Pożądliwy człowiek nie zapomina o swojej ukochanej, a krowa nie zapomina o swoim cielaku nawet po zranieniu. Choćby był zaangażowanym w inne obowiązki w życiu człowiek powinien praktykować pamiętanie o Bogu.

Dla tego kto kocha Boga pamiętanie nie jest trudne, ani nie jest wyzwaniem.

Pomocą w pamiętaniu o Panu może być częste powtarzanie Jego Imienia. Wybierz jedno z imion Pana [Allah, Jezus, Krishna, Rama] , które najbardziej kochasz i powtarzaj je na głos lub w myślach w ciągu dnia, kiedy idziesz do pracy czy gdy kładziesz się spać.

Możesz również wybrać którąś z dedykowanych Panu mantr i powtarzać ją z pomocą różańca lub mali.

Imię oraz Ten do którego imię należy są nierozłączni. Pamiętaj o Jego Imieniu. Nuć Jego Imię. Śpiewaj Jego Imię. Chwała Jego Imieniu. Zwycięstwo Jego Imieniu, które błogosławi nas na zawsze i przyznaje nieśmiertelność, niezrównany pokój i wieczną błogość.

Nieprzerwane powtarzanie Imienia Pana (Japa, Smarana) jest łatwym sposobem przekroczenia oceanu samsary czy ludzkiej egzystencji. Jest to bardziej odpowiednie dla ludzi żyjących w świecie.

Medytacja jest różna od Japy [powtarzania]. Japa jest powtarzaniem mantry. Kiedy umysł jest przygotowany by rozmyślać o formie Pana wybranej przez ciebie jak również o Jego Boskich atrybutach takich jak Wszechmoc, Wszechobecność itd to jest to nazywane medytacją.

Powinieneś kultywować Bhakti czyli oddanie jeśli chcesz osiągnąć sukces w Japa jodze. Bhakti joga i Japa joga są nierozłączne.

Człowiek, który nie powtarza Imienia Pana żyje bezcelowo.

Ten kto czyni Japa musi żyć czyste i pełne cnót życie. Wtedy zrealizuje on pełnię korzyści z mantry.

Powtarzaj Imię Pana lub mantrę, które lubisz najbardziej i poczuj ich wpływ na umysł i ciało oraz jej skutki. Jest to lepsze niż zwykłe studiowanie książek. One bez wątpienia pomogą ci i rzucą sporo światła, lecz tym co jest potrzebne jest prawdziwa Sadhana czyli praktyka. Przestrzeganie przykazań, praworządność, niekrzywdzenie, właściwe prowadzenie się, wegetariańska sattviczna dieta są niezbędne podczas praktyki.

Japa powinna być praktykowana przez cały czas. Jest to mentalny i fizyczny tonik, poza tym oczyszcza i daje Wyzwolenie. Karmy musza zostać wypalone. Gorliwemu aspirantowi przytrafiają się różnego rodzaju choroby, ponieważ spieszy się on do zjednoczenia z Panem. Wiele złych karm musi zostać wyczerpane czy przepracowane. Aspirant powinien być nieustraszony. Choroba jest posłańcem od Boga. Choroba jest gościem w tym domu, ciele. Choroby są testami wypróbowującymi aspiranta. Poszukiwacz Prawdy powinien mieć nieporuszoną, niezachwianą, bezgraniczną wiarę w każdym czasie, we wszystkich warunkach życia. Nie powinien nigdy tracić odwagi. Regularne studia świętych pism, Japa [powtarzanie] z Dhyaną [medytacją], poranne i wieczorne spacery powinny być regularnie praktykowane.

W tym żelaznym wieku zwanym Kali Yugą, Imię Pana jest wsparciem dla człowieka w przekraczaniu oceanu samsary. Jest nieopisywalna siła w Jego Imieniu. Ta siła zabiera człowieka do Pana.

Japa jest wspaniałym mydłem dla umysłu. Japa daje miłą, odświerzającą, ożywczą duchową kąpiel. Ona cudownie obmywa subtelne ciało czyli ciało astralne. Oczyszcza je ona z różnych rodzajów nieczystości. Japa oczyszcza serce. Japa ustatkowuje umysł. Ona niszczy narodziny i śmierć. Japa spala grzechy. Japa unicestwia przywiązania. Japa wykorzenia wszystkie pożądania i czyni człowieka nieustraszonym. Japa usuwa złudzenia i daje wspaniały pokój. Japa rozwija Preme [miłość] i jednoczy wielbiciela z Panem. Japa daje zdrowie, siłę i długie życie. Japa przynosi Boską świadomość.

Imię Pana jest nasieniem drzewa duchowości. Jest ono niszczycielem nieczystości umysłu. Przynosi ono wspaniały pokój, wieczną Błogość i nieskończoną Wiedzę. Ono napełnia boską miłością serca tych, którzy je recytują. Jest fontanną całej szczęśliwości. Niech to Imię, dawca Nieśmiertelności usunie wszystkie wasze lęki i przyniesie ukojenie i wspaniałą radość wszystkim !

W Imieniu jest tajemnicza moc. Jest w Boskim Imieniu nieodgadniona siła. Wszystkie boskie potęgi są ukryte w Imieniu Pana.

Nie ma prawdziwej szczęśliwości dla niego czy dla niej w tym życiu czy po nim, którzy zapomnieli o Panu. Nie ma prawdziwego pokoju dla tego kto prowadzi egoistyczne życie oddzielone od innych poprzez dumę. Nieprzerwane pamiętanie o Panu usunie wszystkie smutki i cierpienia i przyniesie nieśmiertelność, błogość i pokój Jego wielbicielom. Samo poświęcenie zniszczy samolubstwo i egoizm. Samo poświęcenie jest jedynym skrótem do boskiej jedności.

Likhita Japa

Likhita Japa czyli Pisanie Imienia czy mantry jest ostrym bodźcem ku skierowaniu umysłu w stronę Boga. Skup umysł na Panu. Myśl o Jego atrybutach kiedy piszesz Jego imię czy mantrę. Zapomnij o wszystkim dookoła. Pozostań sam ze swoim Panem. Codziennie pisz w zeszycie Imię lub mantrę przez co najmniej pół godziny. Możesz je pisać w dowolnym języku. Pozostań przy jednym imieniu lub jednej mantrze.